Turgut Adsız

Turgut Adsız

21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü
Bilimsel Danışmanı

ABD Savunma bakanlığında resmi yetkili alhurra'ya, Irak içinde ABD çıkarlarını korumak için Patriot füze savunma bataryalarını hareket ettirme konusunda Irak makamlarıyla yapılan müzakerelerin ileri bir aşamaya ulaştığını,

ABD Esad rejimi, Rusya, İran ve Hizbullah tarafından İdlip'te halka karşı sert, gerekçesiz ve sürekli saldırıyı şiddetle kınadı.

Suriye'de muhalif Kürt Ulusal konseyi heyeti Perşembe günü Rus Dışişleri bakan yardımcısı  Boğdanov ile Rusya’nın çağrısıyla Erbil'de bir araya gelecek.

'alhurra kanalı' ABD yönetimindeki yetkiliden bugün (Salı) Beyaz Saray'ın Mename ekonomik forumuna katılan Avrupa ve Arap ülkeleri büyükelçilerine başkan Trump’ın Ortadoğu'da barış planını duyurmasında hazır bulunmaları için davet yöneltildiğini öğrendi.

Askeri kaynak, F-16 tipindeki ABD uçağının Cumartesi gecesi doğu Deir Ezzor kırsalında İran Devrim Muhafızlarına bağlı milislerin mevzilerini bombaladığını açığa çıkardı.

Haseke'de ki muhabir, ABD güçlerinin kent hava sahasında 5 helikopterin uçuşu ortamında batı Haseke kırsalı ve Deir Ezzor bölgelerinden 14 askeri araç getirdiğini ve Haseke kenti girişlerine yığınak yaptığını ifade etti.

Konuya hakim kaynaklar, Suriye Demokratik güçleri (SDG)'nden bir heyetin Fransız Savunma bakanlığının davetiyle Fransa'yı ziyaret ettiğini açığa çıkardılar.

Cezayir hükümeti Libya krizinde etkili uluslararası taraflar arasında arabuluculuk kartını oynamaya çalışıyor.

Yıllardan bu yana ilk defa Türkiye ve Suriye istihbarat başkanları arasında ki görüşme resmi olarak duyuruluyor. 

Kaynaklar dün (Salı) akşam, Libya Ulusal ordu komutanı Tümgeneral Hafter'in Rus tarafına aralarında silahlı milislerin silahlarını tamamen teslim etmesi için 45'den 90 güne zaman süresi olmak üzere Trablus ateşkesini korumak için birkaç koşul ilettiğini ifade ettiler.

21. Yüzyıl Türkiye Buluşmaları
BREXIT İNGİLTERE’NİN YENİDEN DOĞUŞU MU?

ÜYE GİRİŞİ

Şifremi unuttum
  1. SON MAKALELER
  2. ÇOK OKUNANLAR

Cahit Armağan Dilek   - 14-02-2020

Ankara'da Değişen İklim

Mevsimlerden kış ve bugünlerde sanki mevsim şatlarıyla uyumlu olacak şekilde Ankara'da sert bir siyasi iklim hakim. Aralık-Ocak ayında Libya'dan esen fırtınamsı rüzgar kasırgaya dönüşmeden sönümlendi.