Turgut Adsız

Turgut Adsız

21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü
Bilimsel Danışmanı

Uzmanlar, Karabağ bölgesinin Türkiye'nin Azerbaycan'a açık desteğini duyurmasından ve Rusya'nın Ermenistan'ın desteklemesinden sonra, Suriye ve Libya'da olduğu gibi Ankara ve Moskova arasında yeni bir çatışma noktasına evrilmesi hususunda uyarıda bulunuyorlar.

Türk ve Rus heyetleri arasında geçen hafta Ankara'da İdlip hakkındaki son toplantıların başarısız olmasından, Ankara'nın 'gerginliği azaltma' bölgelerinde ki noktalarının sayısını azaltması hususundaki Rusya'nın isteğini reddetmesinden ve Rusya'nın Suriye'nin iki kenti Menbiç ve Tel Rıfat'ı teslim hususunda Türkiye'nin isteğini kabul etmemesinden sonra ülkenin kuzey doğusunda son 24 saat içinde askeri operasyonlar gözle görülür bir şekilde arttı.

Yunan "ESTIA" gazetesi, Almanya'nın Yunanistan'dan Türkiye'ye yakın adaları silahsızlandırmasını istediğini açıkladı.

Rus hükümet medyası iki tarafın müzakerelerin sonuçları ve ayrıntıları hakkında açıklama yapmadığı ortamda Suriye dosyasını görüşmek için Rus ve Türk heyetleri arasında Ankara'da yapılan müzakereler hakkında daha fazla ayrıntı sızdırdı.

Kaynak, Rus tarafının Türkiye'ye İdlip vilayetinde ki Türk gözlem noktalarının sayısını azaltmasını önerdiğini ancak Ankara'nın reddettiğini açığa çıkardı.

BAE'nin Türkiye ile dolaylı çatışma çerçevesinde Irak'ın kuzeyinde PKK'yı desteklemesi hususunda suçlamalar artıyor.

Irak başbakanı Mustafa El-Kazımi bugün (Cuma) Süleymaniye kentine ulaştı ve Irak eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin mezarını ziyaret etti.

Konuya hakim kaynak, Fas Bouznika kentinde Devlet yüksek konseyi ve Temsilciler meclisi komisyonlarının müzakere kulisini açığa çıkardı.

Türk siyasi analisti ve yazarı Firas Rıdvanoğlu, Türkiye'nin Fırat'ın doğusunda Suriye toprakları içinde herhangi bir askeri operasyon düzenlemesini uzak bir ihtimal olarak gördü.

İtalyan Defecia and Sikorisa sitesi, Hafter'in bir haftadan daha az bir sürede Sirte'de  üçüncü ateşkes ihlali kaydedildikten sonra, Ulusal Mutabakat hükümet güçlerini yormak ve Libya'da ateşkesi başarısızlığa uğratmak için baskıyı artırdığını belirtti.

ÜYE GİRİŞİ

Şifremi unuttum
  1. SON MAKALELER
  2. ÇOK OKUNANLAR

Suinbay Suyundikov   - 30-09-2020

Dondurulmuş Sorun Dağlık Karabağ Erimeye Başladı

Dünyanın çözüme kavuşamayan en eski ihtilaflı bölgelerinden biri de hiç kuşkusuz Dağlık Karabağ sorunudur.