Mehmet Zeki Bodur

Mehmet Zeki Bodur

21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü
Enstitü Başkanı

Satranç oynayanlar bilir. Satranç bir strateji ve akıl oyunudur. Satranç aslında ileriyi düşünmeye yardımcı olduğu gibi, ilk olana değil, diğer olası seçenekleri de düşünmeyi sağlayarak, analiz kabiliyetini artırır, büyük resme odaklanmayı teşvik eder, olaylar karşısında stratejik planlama yeteneğini artırır, olaylara neden-sonuç ilişkisi içinde yaklaşmayı teşvik eder.

Rus basınında çıkan haberde, Mısır Hava Kuvvetleri için Doğu Akdeniz’de, Türk ve İsrail Hava Kuvvetlerinin faaliyetlerini kontrol eden, büyük bir radar sisteminin faaliyete geçirileceği duyuruldu.

Yunanistan kaynaklı, SIGMALIVE adlı internet haber sitesine göre, AB, Malta'nın insan kaçakçılarını kontrol etmesi için Libya hükümetine baskı yapmak amacıyla Türkiye ile flörtünden endişe duyuyor. 

Yunanistan kaynaklı “Pentapostagma” adlı sitede, düzensiz göç olayları kapsamında Yunanistan topraklarına denizden geçişlerin Midilli bölgesinde halen devam ettiğini, bu konuda Türk tarafını suçlayarak Türk Sahil Güvenliğinin de bu geçişlere eşlik ettiğine dair suçlayıcı bir haber yayınlamıştır.yayınlanmıştır.

Yunanistan kaynaklı “Pentapostagma” adlı sitede, Donanma hazır: “Filo Türkler için ‘tuzaklar’ hazırlıyor – ‘Komşuların’ gemileri hareketsiz başlığıyla bir haber yayınladı. “Türkiye'ye sesli bir mesaj” diye devam eden haberde şu ifadelere yer verildi;

Nisan 2020 ayı başında BM, İngiliz ve İtalyan Hükümetleri tarafından yapılan açıklamada, koronavirüs pandemisi nedeniyle Kasım 2020 ayında yapılması planlanan “BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Konferansı-COP26”görüşmelerinin erteleneceği açıklandı.

Dünya Koronavirüs salgını ile uğraşırken BM Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW)’nün, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın hava gücünün 2017'de üç kez kendi sivil halkı için sarin ve klor gazı saldırıları gerçekleştirdiğini ifade eden ve bu konuda Beşar Esad’ı açıkça suçlayan 82 sayfalık raporu yayınlandı.

Bundan tam 34 yıl önce, o zamanki Sovyet Birliği çatısı altında bulunan Ukrayna’daki Çernobil Nükleer Santrali'nde meydana gelen patlamalar neticesinde oluşan nükleer kaza, orta yaş grubu üzerinde bulunan herkesin hala hatırında bulunmaktadır.

Koronavirüs bu kez de İngiltere ile AB arasındaki Brexit sonrası görüşmelerine de sıçradı. Ancak görüşmelerin tamamen durmasına sebep olmadı.

Hıristiyan Dünyasının lideri konumunda bulunan Papa Francis Paskalya dolayısı ile geçen Pazar günü yapmış olduğu konuşmada, AB için birlik olma vurgusuna atıf yaparak Hıristiyan Dünyası ve AB içinde “dayanışma gösterme fırsatını kaçırmayalım” dedi.

21. Yüzyıl Türkiye Buluşmaları

ÜYE GİRİŞİ

Şifremi unuttum
  1. SON MAKALELER
  2. ÇOK OKUNANLAR

Aziz Ergen   - 11-07-2020

Avrupa Birliği Ortaklık mı, Tehdit mi ?

Mustafa Kemal Atatürk, özdeğerlerden ödün vermeden kalkınıp güçlenmek ve ileri bir uygarlık düzeyine ulaşmak ile “ Avrupa’yı taklit etmek “ , “Avrupalılaşmak “ ya da “ Avrupalı olmak “ gibi teslimiyetçi davranışlar arasına, net ve ayırıcı bir çizgi çizmiştir. ...