Can Tuğsuz

Gaziantep’te demokrat siyasi kökleri kuvvetli vatansever bir ailede büyüdüm. Tarih ve siyaset özel ilgi alanımdır. Lisans eğitimimi İTÜ – SUNY Çift Diploma Programı ile yarısı İTÜ’de yarısı New York’da Gemi Makinaları İşletme Mühendisliği üzere yaptım. Donanma geçmişi ile askeri
kültürü olan bu fakültelerde önemli değerler kazandım ve özellikle gemi stajlarımda faydalı tecrübeler edindim, Avrupa’da pek çok limanı ziyaret etme fırsatım oldu. Üniversite eğitimimi İstanbul’da ve yurt dışında tamamladıktan sonra İstanbul Doğuş İnşaat Barajlar Proje bölümünde kısa bir özel sektör tecrübesinin ardından Gaziantep’e dönerek ağır makine imalai, baraj inşaatları, HES projelerinin hidromekanik, elektromekanik teçhizatının imalat ve montajı ile yurt dışı müteahhitlik hizmetleri alanında faaliyet gösteren firmamızda yönetim kurulu üyesi olarak çalışmaya başladım.

Bu dönemde ülkenin içinde bulunduğu durum beni siyasete yönlendirdi. Tüm siyasi partilerin programlarını ve ideolojilerini inceledikten sonra Türkiye’de en çok bireysel özgürlükler ve güçler ayrılığına ihtiyaç olduğu düşüncesi ile bunları güçlü biçimde savunan Liberal Demokrat Parti’ye üye oldum.

2010-2017 yılları arasında LDP’de ilçe başkanı olarak görev yaptım. Aynı zamanda çeşitli sivil toplum kuruluş ve platformlarında (Oy ve ötesi, Demokratik İtiraz, Gaziantep Kent Konseyi, Alleben Grubu) merkez kurulu, sandık müşahidi ve aktivist olarak görev aldım ve almaya devam ediyorum.

Bir dönem Gaziantep27 yerel gazetesinde haftalık siyaset köşesi yazdım. Aileme yapılan siyasi baskılar huzurumuzu bozunca bu faaliyetimi durdurma kararı aldım.

Hem mesleğim ve hem de sivil Platformlardaki çalışmalar gereği pek çok iletişim, farkındalık, duygu ve algı yönetimi, vücut dili konularında eğitim aldım. Türkiyenin en büyük firmalarında danışmanlık ve yöneticilik yapmış olan Prof. Dr. İlhami Karayalçın'dan bireysel koçluk ve eğitim
aldım. İstanbul’da Baltaş grubu (Acar ve Zuhal Baltaş) ile kişisel gelişim ve kurumsal danışmanlık çalışmalarımız devam etmektedir.

İş dünyasında başarılı olmanın siyasi iktidara yandaş olma gerekliliği taşıdığı günümüzde çevremizden ve iktidar kanadından politikaya girmeyin üstünüze gelirler ikazlarına rağmen ben ülkeme hizmet zamanı olduğuna, Türkiye’nin bizlere ihtiyacı olduğuna inandığım için görev alma
ve sonuna mücadele etme kararı verdim. Siyasetteki çıkmazı merkezde kurulacak bir partinin çözeceği inancı ile Genel Başkanımız Meral Akşener’e güvenerek İYİ Parti kurulur kurulmaz üye oldum ve Propaganda ve Medyadan sorumlu İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptım.

ÖĞRENİM DURUMU

İlkokul: Gaziantep Kolej Vakfı (1993-1998)
Ortaokul ve Lise: Gaziantep Merkez Anadolu Lisesi (1998-2004)
Üniversite: İTÜ – SUNY Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Çift Diploma Programı (2004-2009)

TECRÜBELERİ
2 adet 3’er aylık eğitim gemisi stajı SUNY – TSES 4 (2005-2006)
Açık deniz stajı 6 ay Çeşme – Trieste Ro-Ro (2009)
Doğuş İnşaat İstanbul (6 ay) – Proje Departmanı Barajlar (2010)
Çiltuğ Ağır Makine Sanayi Firmasında İmalat Mühendisi ve Proje Koordinatörü (2010 – 2018)
Çiltuğ, Tektuğ ve Tuğcan Otel firmalarında Yönetim Kurulu Üyesi (2010 – 2018)
Liberal Demokrat Parti Şahinbey İlçe Başkanı (2011-2017)
Prof. Dr. İlhami Karayalçın ile bireysel danışmanlık ve koçluk çalışmaları (2012-2015)
Prof. Dr. Kadrettin Çinkılıç ile özel felsefe çalışmaları ve koçluk çalışmaları (2015-2016)
Prof. Dr. Zuhal Baltaş ve Baltaş Grubu ile yönetim danışmanlığı ve koçluk çalışmaları (2017-2018)
GAGİAD (Gaziantep Genç İşadamları Derneği) Üyeliği, Çeşitli Komisyon Üyelikleri (2010-2018)
Oy ve Ötesi ile seçim güvenliği amaçlı gönüllü sandık müşahitliği, bina sorumlusu görevleri (2014-2015)
Demokratik İtiraz Hareketi İl Merkez Kurulu Üyesi (2017)
İYİ Parti Propaganda ve Medyadan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı (2017-2018)

ÜYE GİRİŞİ

Şifremi unuttum
  1. SON MAKALELER
  2. ÇOK OKUNANLAR

Bekir Kavruk   - 20-10-2021

21.Yüzyıl Teknolojileri ve Ülkelerin Geleceği

1960'lı yıllarda başlayıp, 2000’li yıllarda hız kazanan ve 4. boyutu ifade eden dijital teknolojiler özellikle iletişim alanında tüm dünyada mesafe ve zaman sorununu yok ederek 21. yüzyılın şekillenmesinde inanılmaz roller oynamaktadır.