Bekir Kavruk

Eğitim Durumu:

İlk ve orta öğrenimini İstanbul Kadıköy’de yapmış olup, Bakırköy lisesi mezunudur. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Kimya Mühendisliği Fakültesi’nden mezun olmuştur. İstanbul Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans Üretim Yönetimi Bölümü’nde okumuş, ancak 1980’de tezini tamamlayamayarak yurtdışına çıkmıştır. 1980’de Almanya Köln Üniversitesi Felsefe Fakültesi’ne yazılmış iki yıllık öğrenimi sonrası Aachen’e geçmiştir. 1982’de Aachen Teknik Üniversitesi’ne (RWTH) kayıt yaptırmış, Makine Fakültesinde Ön Diploma, Metalürji Fakültesi’nde ise yüksek lisans eğitimini tamamlayarak mezun olmuştur.

Akademik ve Mesleki Kariyeri:

Öğrenimi boyunca  diploma, tez, çalışma tezi, staj  ya da gelir sağlama amaçlı olarak çalıştığı firmalar ya da kuruluşlar:  İTÜ Atölye Stajı - 1974, SEKA / İzmit Stajı - 1975, Kral Kimya ve Boya A.Ş/ İstanbul -1976, Gebr.Schmidt GmBH/Köln/1980, PEKA- Vehicle Construction GmBH/Karlsruhe/1981, ESTA- İndustriemontagen GmBH/Köln/1982, Prepols&Co.K.G/ Aachen/1983, WZL - Mechanical  Engineering  Laboratory/Aachen/Almanya/ 1984-1985

Yüksek lisans diploma tezini otomobiller için alternatif elektro motor teknolojisinin geliştirilmesine ilişkin olarak Philips Şirketinde (Eindhoven – Hollanda) yapmıştır. 1986’da Aachen’da Metalürji Fakültesi’nde (Teknik Cam-Seramik Enstitüsü’nde) asistan olarak göreve başlamış, bilimsel araştırma, geliştirme ve değişik endüstri projelerinde çalışmış ve baş asistanlığa kadar yükselmiştir. Doktora tezi çalışmasına 1987’de B.V De Sphinx  (Maastricht-Hollanda) şirketiyle ortak yürütülecek seramik bazlı kalıp teknolojisinin geliştirilmesine ilişkin olarak başlamış, ancak uzun ve ilginç çalışma süreci sonrası ortaya çıkan buluşların patenti konusunda Firma ve Enstitü ile yaşadığı manidar anlaşmazlık sonrası görevini bırakmıştır. Bilim adamlığı yıllarında Elektron Mikroskopu ile “mikro” alanda kristal ve atom yapılarını incelerken, “makro” alanda Kozmos ile olan benzerliklerini araştırmaya da merak sarmıştır.

1992 yılında üniversitedeki çalışmalarına son verip özel sektöre geçmiş, o zamanlar Türkiye’nin uluslararası en büyük Türk-Alman şirketi olan Şahinler Holding’te uzun yıllar üst düzey yönetici olarak çalışmıştır. Türkiye’de o zamanların en büyük özel sektör sanayi projesi sayılan Avrupa Serbest Bölgesi (ASB) gibi önemli endüstri projelerine üst düzey yönetici olarak ciddi katkılarda bulunmuş, birçok seminer ve konferanslar vermiştir. 2005‘te yine o zamanlar Türkiye’de finans sektöründe dahi yeteri kadar tanınmayan global piyasaların “kral disiplini” sayılan Foreks piyasalarına ilişkin olarak Global FX İstanbul A.Ş şirketini kurmuştur. Bu alanda dünyanın en büyük Online Bankalarından birisi olan İsviçre Saxo Bank’ın ve daha sonra İsviçre Mig Bank’ın Türkiye temsilcilik ve danışmanlığını yapmış, bu piyasalarının tanıtımı için bankalarda toplantılar düzenlemiş ve bu yönde faaliyetlerini sürdürmeye devam etmiştir. Ancak bu piyasalara ilişkin yetkilerin banka ya da banka aracı kurumlarına devredilmesi sonucu şirket faaliyet alanlarında değişiklik yapmak zorunda kalmıştır. Foreks piyasalarına ilişkin bu faaliyetler sırasında başta Londra ve New York olmak üzere uluslararası Broker’lar ile haberleşirken global ekonomide “buzdağının altında görünmeyen yüzünü “ keşfetmiş ve dünyadaki birçok politik gelişmeleri bu “Mega Piyasaların” nasıl güçlü etkilediğini ve nasıl inanılmaz paralel gelişimler gösterdiğini bizzat gözlemlemiştir. Bu çalışma süreci içerisinde Global Ekonomi, Global Sistem ve 21.Yüzyıl alanlarında uzmanlığını derinleştirirken bilgi ve tecrübelerini yazdığı yazılarla kamuoyu ile paylaşmaya başlamıştır. Dünyada ekim -2008’de patlak veren mega krizi Türkiye’de çok önceden  Adım adım global krize giden süreç (13.02.2008)   yazısı ile ilk tahmin eden kişiler arasında olup, sonraki yazılarında gelen “bu küresel fırtınadan” Türk kamuoyunu uyarmaya ve bilgilendirmeye çalışmıştır.

Diğer uzmanlık alanı aile şirketleri üzerine olup, halen yönetim danışmanlığı da yapmaktadır.  Eğitim ve çalışma hayatı boyunca iş, kültür ya da gezi amaçlı 40’a yakın ülkede bulunmuştur. Aikido Sho Dan Ho sahibidir.  

Bildiği Yabancı Diller :
 
Almanca  (çok iyi) 
 
İngilizce   (çok iyi)  
 
Hakkında diğer bilgiler ve yayınları : 
 

ÜYE GİRİŞİ

Şifremi unuttum
  1. SON MAKALELER
  2. ÇOK OKUNANLAR

Sabahattin İsmail   - 14-05-2024

Kıbrıs Yeni Bir Müzakereye Zorlanıyor

Milli çıkarları savunurken 2 konu hata kaldırmaz:

Error: No articles to display