Welcome; Today 21 Eylül 2018 Friday

Dr. Haldun Solmaztürk

Centre of National Security and Foreign Policy Researches
Director

Tuğg. Haldun Solmaztürk, 30 yıl fiili hizmetten sonra 2005 yılında, kadrosuzluktan Türk Silahlı Kuvvetlerinden emekli edildi.

Birlik komutanı ve karargah subayı olarak, TSK’nın çeşitli birliklerinde ve Kıbrıs’ta görev yaptı. İki ayrı dönemde dört yıl süreyle NATO görevinde bulundu. Birleşmiş Milletler, NATO, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ve ABD öncülüğündeki koalisyonların, Somali, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Arnavutluk, Makedonya, Kosova, Filistin, Afganistan, Batı Sahra ve Dağlık Karabağ/Nahcivan operasyonlarının planlama veya icra aşamalarında görev aldı. Şehir ve kırsalda terörle ve silahlı direnişle mücadelede geniş operasyonel deneyimi vardır.

2006-2008 yıllarında, Ahmet Yesevi Uluslararası Kazak-Türk Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığında Genel Koordinatör olarak görev aldı.

Halen Londra Metropolitan Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesinde ve 21. YY Türkiye Enstitüsü Milli Güvenlik ve Dış Politika Araştırmaları Merkezinde kıdemli araştırmacıdır. Uluslararası ilişkiler, güvenlik ve savunma, Türk dış politikası, siyasi ve askeri liderlik, askeri tarih konularında dersler ve konferanslar vermekte, yazılar yazmakta, Türk ve dünya medyasında analizler yapmaktadır.

Müttefikler-Arası İhtiyat Subaylar Konfederasyonu (Paris) Başkan Yardımcısı, Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) Dış İlişkiler Danışmanı, Türkiye Gelibolu Derneği Dış İlişkiler Danışmanı ve Yüzüncü Yıl Koordinatörü, Gallipoli&Dardanelles International (Londra) Yönetim Kurulu üyesidir.

Tuğg. Solmaztürk, Kara Harp Akademisinden mezundur. Boston Üniversitesinden Uluslararası İlişkiler dalında Master derecesi vardır. Amerika Birleşik Devletlerinde, düşünce kuruluşlarında misafir araştırmacı olarak bulunmuştur. İstanbul Bilgi Üniversitesinde Siyaset Bilimi doktora programında ‘Sivil Toplum ve Demokratikleşme’ konulu araştırmasını 2013 yılında tamamlamıştır.

 

SEMİNER/KONFERANSLAR:

- 2013 Ekim, Atölye Çalışması. ‘Barış İçin Eğitim: Barış ve Çatışma Çalışmaları’. Milli Güvenlik Üniversitesi ‘Carol I”, BÜKREŞ, Romanya.

- 2013 Ekim, Seminer. ‘Ortadoğu’daki Gelişmeler ve Türk Siyaseti’, İşçi Partisi. ANKARA.

- 2013 Eylül-Ekim, Ders. ‘Strateji ve Lider’. 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü ‘Siyaset, Strateji ve Liderlik Okulu’. ANKARA.

- 2013 Mart, Konferans. ‘Konvansiyonel Silahların Kontroluna Yeni Bir Yaklaşım Geliştirmek’, AGİT Güvenlik Günleri. Landesverteidigungsakademie, VİYANA, Avusturya.

- 2013 Ocak, Konferans. ‘Türkiye: Batı İçin Model Ortak mı, Bölge İçin Model Ülke mi, Yoksa Joker mi’. Konrad Adenauer Stiftung, Schloss Eichholz, WESSELING, Almanya.

- 2012 Aralık, Konferans. ‘Türkiye’de Güvenlik Sektöründe İyi Yönetim: Son Gelişmeler Üzerine Bir Değerlendirme’. Center for European Security Studies (CESS), GRONINGEN, Hollanda.

- 2012 Ekim, Panel. ‘Suriye ile İlişkiler ve Hatay Meselesi’. Çayyolu Platformu, ANKARA.

- 2012 Ekim, Panel. ‘Avrupa’da Konvansiyonel Silahların Kontrolu Bağlamında Türkiye’nin Algıları ve Çıkarları’. Wilton Park, WEST SUSSEX, İngiltere.

- 2012 Mayıs, Konferans. ‘Hukukun Üstünlüğü ve Güvenlik Sektörü: İnsan Hakları ve Temel Hürriyetler’. Center for European Security Studies (CESS), GRONINGEN, Hollanda.

- 2012 Nisan, Sunum. ‘Kültürel Birlikte-Çalışabilirlik’, Terörle Mücadele Mükemmeliyet Merkezi. ANKARA.

- 2012 Mart, Sunum. ‘İki Dünya Arasındaki Türkiye: Bir Kimlik Arayışı’. Center for National Security Studies, TORONTO, Kanada.

- 2012 Şubat, Sunum. ‘Globalleşme, İyi Yönetim, Çok-Taraflılık’. Terörle Mücadele Mükemmeliyet Merkezi, ANKARA.

 

KİTAP BÖLÜMLERİ:

- Solmaztürk, H. 2013, Savunma Siyasetinin Formüle Edilmesi ve Uygulanmasında Sivillerin ve Askerlerin Rolleri. Türkiye’deki Durum: Dönüşüyor, Fakat Değişmiyor. İçinde M. Kayhan ve M. Hartog (Ed.),Promoting Good Governance in the Security Sector: Principles and Challenges (ss. 95-108).Groningen, Hollanda: CESS.

http://www.cess.org/publications/papers/view/?id=30

 

SON MAKALELERİ:

- ‘General Guderian ve Blitzkrieg: Blitzkrieg Doktrininin Teori ve Uygulaması’; Journal of National Security and Military Sciences, cilt 1, no 1, Kış 2013-2014 (ss. 117-144).

http://www.milliguvenlikveaskeribilimler.com/tr/haber/21-derginin-ilk-sayisi-yayimlanmistir-haberi.html

- ‘Başkanlık Sistemi Sihirli Değnek mi?’; Birlik, sayı 200, Nisan/Mayıs/Haziran 2013. 

- ‘Er Frederick’in Gelibolu Günlüğü’; Gelibolu Rüzgarı, sayı 10, Mart 2013. 

- ‘İngiliz Bakış Açısından Gelibolu’; Gelibolu Rüzgarı, sayı 9, Aralık 2012.

- ‘Gelibolu’da Bir Büyükbabanın Ayak İzleri’; Gelibolu Rüzgarı, sayı 8, Eylül 2012.

- ‘Suriye Bilmecesi: Kriz Niçin Çözülemiyor?’; Birlik, sayı 197, Temmuz/Ağustos/Eylül 2012. 

- ‘Suvla’da Bir İrlandalı’nın Hikayesinin Düşündürdükleri’; Gelibolu Rüzgarı, sayı 7, Haziran 2012.

- ‘Türkler ve ANZAC’lar 25 Nisan’da Tanıştılar’; Gelibolu Rüzgarı, sayı 6, Mart 2012.

google_ad_height = 240; //-->
TSK Mehmetçik Vakfı