Hoşgeldiniz; Bugün 19 Mart 2018 Pazartesi

Basın


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ogsaowfr/public_html/application/view/default/press/index.php on line 21

Enstitü Başkanı Dr. Haldun Solmaztürk Halk TV’de Rahmi Aygün’ün sorularını cevaplandırdı

Halk Tv

06.01.2016

‘ABD Genelkurmay Başkanı Org Joseph Dunford’un Türkiye ziyareti’

5 Ocak 2016

- (Sıcak gelişme) Güneydoğu’daki bazı ilçelerde sürdürülen meskun mahal operasyonları sonuç almada başarısız kaldıkları ve uygulanan konseptin, taktikler, personel eğitimi ve sevk-idare açılarından gözden geçirilmesi gerektiği izlenimi veriyor.

- ABD Genkur. Bşk.nın ziyareti, bölgedeki son gelişmeler ışığında, yakın gelecekte önemli askeri hareketliliği işaret ediyor.

- Suudi Arabistan’la İran arasındaki gerilim ve tırmanma açık çatışma riski taşıyor. ABD bu durumu, iki ülke arasında çatışmayı önlemeye çalışmakla beraber, kendi stratejisine destek verecek şekilde kullanmak isteyebilir.

- ABD’de—ve genelde Batı’da—Suudi Arabistan’ı İran’a karşı kullanmak isteyen güçlü siyasi baskı grupları vardır.

- ABD başkanlık seçim yılı içindedir. Başkan Obama’nın Rusya ile işbirliği, İran’la nükleer anlaşma ve Esat’lı geçiş dönemini kabul etme gibi, IŞİD’e karşı geniş bir koalisyon oluşturma arayışları ABD’de bazı çevreleri açıkça tedirgin etmektedir.

- İşbirliği yerine tek taraflı girişimleri tercih eden muhafazakar çevreler, seçim yılında bölgedeki krizi çözmek yerine, tırmanmayı artırarak, 2017’de yeni bir yönetimle daha güçlü bir ABD askeri varlığıyla sonuç almak isteyebilirler. Ortadoğu’daki durum, doğrudan ABD iç politikası ve başkanlık seçim kampanyası konusu haline gelmiştir.

- Türkiye Rus savaş uçağının düşürülmesi, başta İran olmak üzere bölge ülkeleri ve son Musul krizi nedeniyle tüm Arap ülkeleriyle gerginlik yaşıyor olması nedeniyle stratejik hareket tarzlarını çok kısıtlamıştır.

- Irak ve/veya Suriye’de yapılacak bir harekatta Türkiye (kara kuvvetleri) bunun dışında kalacaktır. Bununla beraber Türkiye’nin işbirliği ve desteği herhangi bir harekat için mutlak gereklidir.

- Bu koşullarda Türkiye’nin muhtemel bir koalisyon harekatına desteğinin Türk kamuoyuna anlatılabilmesi için, NATO boyutu bir şekilde devreye sokulabilir.

1
google_ad_height = 240; //-->
TSK Mehmetçik Vakfı