Hoşgeldiniz; Bugün 19 Mart 2018 Pazartesi

Basın


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ogsaowfr/public_html/application/view/default/press/index.php on line 21

Haftabaşı

SKY Türk

25.12.2007

21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ SKY Türk'te Lale Şıvgın'ın hazırlayıp sunduğu "Haftabaşı" programına katılmıştır. 25 Aralık 2007 Salı günü saat: 21.00'de yayınlanan programda "Türk Milliyetçiliği ve Ulusalcılık" tartışılmıştır.

Alternatif

Avrasya TV

13.12.2007

21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ, 10 Aralık 2007 Pazartesi günü saat: 21.00'de yayınlanan "Alternatif" programına katılmıştır.

Yeniçağ TV'nin Ankara Temsilcisi Sabahattin Önkibar'ın hazırlayıp sunduğu bir televizyon klasiği olan "Alternatif" programında, Pazartesi günü gündem terör örgütü ve son günlerde Başbakan'ın teröristlere yaptığı silah bırakma çağrısıydı. Programın konukları 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ ve DEP eski Milletvekili Mahmut Alınak'tı. Program boyunca Alınak'ın terör örgütünün sözcüsü gibi konuşması dikkatlerden kaçmadı. PKK'nın Kürtlerin bir gerçeği olduğunu iddia eden Mahmut Alınak, şu iddialarda bulundu:

"PKK Kürtlerin bir gerçeği değilse Başbakan'ın ABD'de ne işi vardı. Türkiye'de nasıl işsizlik ve yoksulluk bir realiteyse, 30-40 bin insanın yaşamına neden olan çatışmanın taraflarından biri olan PKK'da bir realitedir. Kürt sorunu 1984'te başlayan bir sorun değil, 200 yıllık bir sorun. Bir yangın var, bina alev alev yanıyor siz söndürmüyorsunuz."

ABD desteklemiyormuş!

PKK itirafçılarının açıklamaları ve terör örgütünün ele geçen yazışmalarına rağmen, örgütün ABD'den destek almadığını iddia eden Alınak, "PKK için ne söylenecek, neler konuşabilecek durumda değilim. Ama bugüne kadar Amerika'nın PKK'yı desteklediğine ilişkin somut bir veri görmedim. Eğer PKK'nın arkasında ABD olsaydı, şu anda uçaklar Kandil'i bombalar mıydı? 1987-1995 yılları arasında milletvekilliği yaptım. ABD'liler bizimle görüşmeye geliyorlardı. Kürt sorununu tartışıyorduk. Kendi gözlemimi söyleyeyim. ABD'liler ve AB tavşana kaç, tazıya tut siyaseti güdüyorlar. Evet ABD'liler PKK'lılarla görüşüyor olabilirler. Ama bu ABD'nin PKK'ya destek verdiği anlamına gelmez. Yani PKK'nın ABD desteğinde mücadele verdiğini, çalışma yürüttüğünü göstermez. Bu destekte yürütüyor olsaydı çalışmalarını PKK, bugün Kandil bombalanmazdı" dedi. Çekiç Güç'ün PKK'ya yardım yaptığının da ispatlanmadığını iddia eden Alınak, DTP'nin de terör örgütünün yandaşı değil "Kürt sorununa dikkat çeken bir Türkiye partisi" olduğunu ileri sürdü.

Teröristbaşına af önerisi yaptı

Alınak'ın program boyunca yaptığı en dehşet teklif ise terör örgütü elebaşının serbest bırakılmasını istemesi oldu. Kürtçe'nin de resmi dil olmasını isteyen Alınak, şu sözlerle Öcalan'ın serbest bırakılmasını istedi:

"Genel af konusunda PKK'nın lider kadrosunun herhangi bir Avrupa ülkesine ilticalarına imkan tanınması gerekiyor. Bu yapılabilir. Dışında kalan kesimlerin ise genel af çıkarılarak silahtan arındırılması. Çözüm, bu düşünce ve örgütlenme özgürlüğü olacak. Davalar açılmayacak, şiddet kendiliğinden ortadan kalkacak. Gençler ölmesin. Öcalan için de net olarak söylüyorum. İki yol var. Bir, Öcalan içeride kalarak, gençler, çocuklar ölmeye devam mı etsin, yoksa Öcalan'ın da yurt dışına iltica edebileceği bir ortam hazırlansın. Bence, ölümlerin önüne geçmek için ne mümkünse yapalım. Ya da Öcalan'ın İmralı adasında serbestçe dolaşabileceği bir düzenlemenin yapılması. Ama en doğru olan yurt dışına çıkışları sağlasın.

PKK lağımdır

Zaman zaman Alınak'la sert tartışmalara giren Prof. Dr. Ümit Özdağ ise, PKK'nın Türkiye'ye karşı vekaleten savaş sürdüren bir örgüt olduğunun altını çizdi. Geçmişten günümüze terör örgütünün Suriye, Irak, İran adına Türkiye'ye karşı saldırılar yaptığını vurgulayan Özdağ, "Şimdi de ABD, KDP, KYB, AB adına uyguluyor" dedi. "PKK bir sosyal lağımdır veya politikanın AIDS'i de denilebilir" diye konuşan Özdağ, terör örgütünün ABD ile bağlantılarını hatırlattı.

(Kaynak: Yeniçağ)

Sesli Düşünce

Ses TV

02.12.2007

21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ Ses TV'de Faruk Mangırcı'nın hazırlayıp sunduğu "Sesli Düşünce" programına katılmıştır.2 Aralık 2007 Pazar günü saat: 21.30'da yayınlanan programda "Irak, Kuzey Irak ve Türkmenler" tartışılmıştır.

Prof. Özdağ'ın yanı sıra konuşmacı olarak Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Ahmet Muratlı katılmıştır.

Yılmaz Özdil

Hürriyet

25.11.2007

Yılmaz Özdil'in 25 Kasım 2007 tarihinde Hürriyet gazetesinde yayınlanan "On yüz bin milyon baloncuk" adlı, Türkiye'nin dış ticaret açığının ele alındığı köşe yazısında, 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ'ın "Türk Ordusunun PKK Operasyonları" adlı kitabına atıfta bulunulmuştur. Özdil yazısında Türkiye'nin terör nedeniyle ortaya çıkan kaybını şu şekilde açıklamıştır:

"(…) Peki gerçek nedir? Prof. Dr. Ümit Özdağ, "Türk Ordusunun PKK Operasyonları" isimli kitabında, madde madde yazıyor... 'Güvenlik harcamaları 14.7 milyar dolar, göç nedeniyle ortaya çıkan üretim kaybı 3 milyar dolar, yeniden yerleşim için 344.5 milyon dolar, köye dönüş için 120 milyon dolar, tahrip edilen yol-köprü-bina vesaire 182 milyon dolar.' Ne etti? 18.5 milyar dolar. (…)"

Can Dündar Soruyor: Neden?

NTV

13.11.2007

21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ NTV'de Can Dündar'ın hazırlayıp sunduğu "Can Dündar Soruyor: Neden?" programına katılmıştır. 13 Kasım 2007 Salı günü saat: 20.30'da yayınlananprogramda "Terörü önlemek için sivil-ekonomik açılım nasıl yapılabilir?" konusu tartışılmıştır.

Prof. Özdağ dışında, Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Karaalioğlu, Ekonomist Mustafa Sönmez, Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Halil Balkan ve yazar Altan Tan programa konuşmacı olarak katılmışlardır.

Gündeme Dair

Avrasya TV

25.10.2007

21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Prof. Dr. Ümit Özdağ, Avrasya TV'de yayınlanan ve Nuriye Atabey'in hazırlayıp sunduğu "Gündeme Dair" programına katıldı.

24 Ekim 2007 Çarşamba günü yayınlanan programda, terör örgütü PKK'nın son zamanlarda artan hain saldırıları, Irak'ın kuzeyine yapılması planlanan sınır ötesi harekatı ve Türkiye'nin terör politikası değerlendirildi.

Ceviz Kabuğu

Kanaltürk

22.10.2007

21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ, Hulki Cevizoğlu'nun hazırlayıp sunduğu "Ceviz Kabuğu" programına katıldı. 21 Ekim 2007'de yayınlanan programda terör örgütü PKK'nın son zamanlarda artan hain saldırıları ve Türkiye'nin terör politikası değerlendirildi.

Bunu Konuşalım

Tv 8

21.10.2007

21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ, Tv8'de Candaş Tolga Işık'ın hazırlayıp sunduğu "Bunu Konuşalım" adlı programa konuk oldu. Programda Özdağ, Türkiye'nin son zamanlarda artan bir şekilde verdiği şehitleri, Genelkurmay ve Hükümetin PKK konusundaki açıklamalarını değerlendirip, Türkiye'nin istihbarat yapısındaki yanlışlara değindi.

21 Ekim 2007 Pazar günü yayınlanan programda, PKK ile Amerika arasındaki ilişkiye dikkat çeken Özdağ, Suriye ve İran'daki terör örgütünü, Amerika o devletlere karşı nasıl destekliyorsa, Türkiye'ye karşı da aynı şekilde desteklediğiniifade ederek,ABD-Türkiye ilişkilerinin hangi zeminde yürütülmesi gerektiğini belirtti.

Bunun yanı sıra Türkiye'nin terör konusundaki yanlışlıklarını anlatan Özdağ,idam cezasının kaldırılmasının tarihi bir hata olduğunu, PKK eylemlerinin önünü açtığını, PKK'ya katılımları arttırdığını söyledi ve "İdam cezasını kaldıran heyetin tümü Türk Halkına karşı suçludur" şeklinde ifade etti.

Soru üzerine, Irak Devlet Başkanı Talabani'nin "Türkiye'ye bir kedi bile vermem" ve Bölgesel Yönetim Başkanı Barzani'nin ise, "Kendimizi savunuruz" şeklindeki son açıklamalarına da değinen Özdağ, geçmişte her ikisinin de Türkiye'ye para karşılığı adam teslim ettiklerini, teslim ettikleri adamların paralarını Habur'da bulunan bir bankadan aldıklarını, bunun kayıtlarının da elbette devlette bulunduğunu söyledi ve "Son olarak bu kişiler Türkiye'ye Osman Öcalan'ı 3 milyon Dolar karşılığı teslim edebileceklerini söylemiş, ancak Türkiye bu teklifi reddetmiştir" dedi ve ekledi: "Yeterince paranız varsa, Talabani'yi de Barzani'yi de satın alabilirsiniz."

32. Gün

Kanal D

19.10.2007

21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ'ın katıldığı "32. Gün" programında,Türkiye'nin odaklandığı "Türkiye, Kuzey Irak'a girmeli mi, girmemeli mi?" sorusuna yanıt arandı. Programda "Yeni bir operasyon terörü kökten çözer mi? Yoksa Türkiye, Irak'ta bir batağa mı çekilmeye çalışılıyor? Ülkenin canını yakan şehit haberleri nasıl ve ne zaman son bulacak?" gibi Türkiye'nin kaderini belirleyen önemli sorulara cevap verildi.

19 Ekim 2007 Cuma günü yayınlanan programda Prof. Dr. Ümit Özdağ'ın yanı sıra Ato Başkanı Sinan Aygün, Sabah gazetesi yazarlarından Emre Aköz, Radikal gazetesi yazarlarından İsmet Berkan ve Today's Zaman gazetesi yazarlarından İlnur Çevik programa katıldılar.

Türk Birliği

Kanal A

29.07.2007

21.Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ, Kanal A televizyonunda Zeynep Zelan'ın hazırladığı "Dünden Yarına – Dünyada Türkler" adlı belgesel programına katıldı. 28 Temmuz 2007 Cumartesi günü saat:21.30'da yayınlanan programda "Türk Birliği" konusu ele alındı. Prof. Dr. Ümit Özdağ'ın dışında, Hasan Celal Güzel (Siyasetçi-Yazar), Nevzat Yalçıntaş (Siyasetçi-Yazar), Ayvaz Gökdemir (Devlet Eski Bakanı), Nuri Gürgür (Türk Ocakları Başkanı), Hakan Fidan (TİKA Başkanı)ve Prof. Dr. Turan Yazgan (Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Başkanı)'da belgesele katkıda bulundular.

Hudson Enstitüsü'nün "Türkiye'de Kıyamet" Senaryosu

Bugün

17.06.2007

ABD'de NeoCon olarak bilinen yeni muhafazakârlara yakın Hudson Enstitüsü'nde 13 Haziran'da düzenlenen toplantıda Anayasa Mahkemesi'nin emekliye ayrılan Başkanı Tülay Tuğcu'ya suikast, PKK'nın Beyoğlu'nda 50 kişiyi öldürmesi ve ardından Türkiye'nin Kuzey Irak'a girmesini öngören senaryoyu, 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ değerlendirerek, Bugün gazetesine açıklamalarda bulundu. 17 Haziran 2007 günkü Bugün gazetesinde yaptığı açıklamada Özdağ "Ben basında çıkan tepkileri doğrusu abartılı buldum. Çünkü stratejik araştırma merkezlerinde değişik ihtimalleri göz önüne alan ve aklın sınırlarını zorlaması gereken beyin fırtınaları yapılır. ABD'de yapılan beyin fırtınasının çirkin tarafı belirli isimlerin hedef olarak gösterilmesidir ki, bu hiçbir stratejik araştırma merkezinin yapmaması gereken bir şeydir. Şık değildir" şeklinde belirtti.

Ruhat Mengi

Vatan

13.06.2007

Ruhat Mengi'nin 13 Haziran 2007 tarihinde Vatan gazetesinde yayınlanan köşe yazısında 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ'ın "Türk Ordusunun PKK Operasyonları" adlı kitabına atıfta bulunulmuştur. Mengi kitapla aynı ismi taşıyan yazısında, kitabın 2000 öncesi terörle mücadelenin nasıl ve hangi taktiklerle kazanıldığının çok açık bir şekilde anlatıldığını belirtti.

Ruhat Mengi

Vatan

08.06.2007

Ruhat Mengi'nin 8 Haziran 2007 tarihinde Vatan gazetesinde yayınlanan "Onların anaları ağlıyor, ya sizin?" adlı, Kuzey Irak operasyonunun ele alındığı köşe yazısında, 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ'ın çözüm önerilerine yer verildi. Mengi yazısında Özdağ'ın önerilerini şu şekilde sıraladı:

HABUR: ABD'nin Kuzey Irak'taki lojistik hizmetlerinin yüzde 65'i Habur'dan geçiyor. Habur sınır kapısı kademeli olarak (örneğin önce 1 hafta için) kapatılabilir ve etkisi beklenebilir.

ELEKTRİK: Şu anda içerde (Türkiye'ye) 10 cent'e satılan elektrik Barzani'ye 4 cent'e satılıyor. Tamamen kesilerek sonucu beklenebilir.

Bunlardan sonra bölgede patlayan her mayın ve kurşun, zarar gören her askerimiz için önlemleri arttıracağımız söylenebilir.

TİCARİ ÖNLEM: Barzani ve Talabani'nin Türkiye'de 176'ya yakın firması var. Bu firmaların çalışması derhal durdurulabilir ve çalıştıkları Mersin serbest ticaret bölgesinin Kuzey Irak'la bağlantısı koparılabilir.

ABD'YE BASKI: Türkiye, Amerika'ya bundan sonra terörle küresel mücadelede destek vermeyeceğini, Afganistan ve Lübnan'dan da çekileceğini bildirir.

UÇUŞLAR DURDURULUR: Kuzey Irak'a Türkiye üzerinden bütün uçuşlar durdurulur.

Türkiye'nin AB Politikası

05.03.2007

5 Mart 2007'de 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ Brezilya'nın önde gelen haber kanalı "Globo News"a Türkiye'nin AB politikası konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Ceviz Kabuğu

Kanaltürk

02.03.2007

2 Mart 2007'de 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ Kanaltürk Televizyonu'nda Ceviz Kabuğu programına katılarak, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in açıklamalarını ve AKP'nin Irak politikasını değerlendirdi.

32. Gün

Kanal D

09.02.2007

9 Şubat 2007'de 21. YYTE Başkanı Prof.Dr. Ümit Özdağ, Kanal D'de "32. Gün" Programında Türk milliyetçiliği ile ilgili görüşlerini açıkladı.

Hırant Dink Cinayeti

Haber7

08.02.2007

8 Şubat 2007'de 21. YYTE Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ, TV 7'de Nazlı Ilıcak tarafından yönetilen "Sözün Özü" adlı programda Hırant Dink cinayeti konusunda görüşlerini açıkladı.

Türkiye-AB ilişkileri

Avrasya TV

22.01.2007

21. Yüz Yıl Türkiye Enstitüsü yönetim kurulu üyesi Sadi Somuncuoğlu Avrasya Tv'de "Türkiye-AB ilişkileri" konulu programa katılarak görüşlerini kamuoyu ile paylaştı.

Türkiye Gündemi ve Hırant Dink

Kanal B

18.01.2007

21. Yüz Yıl Türkiye Enstitüsü yönetim kurulu üyesi Sadi Somuncuoğlu Başkent tv'de "Türkiye Gündemi ve Hırant Dink" konulu programa katılarak görüşlerini açıkladı.

Lokmacı Geçidinin kaldırılması ve KKTC’de Yeni Dönem

Kanal B

12.01.2007

12 Ocak 2007'de 21. Yüz Yıl Türkiye Enstitüsü yönetim kurulu üyesi Sadi Somuncuoğlu Kanal B televizyonunda " Lokmacı Geçidinin kaldırılması ve KKTC'de Yeni Dönem" konulu programa katıldı.
1
google_ad_height = 240; //-->
TSK Mehmetçik Vakfı